top of page
Writer's pictureMartin Pončák

Poplatok za rozvoj obce: Investícia do budúcnosti, alebo daň za sny?

Updated: Feb 19


Poplatok za rozvoj obce je kontroverzná témaNiektorí ho vnímajú ako nutnú investíciu, iní ako zbytočnú daň. Tento poplatok sa môže stať vašim nepriateľom, ale aj spojencom. 




Trocha teórie do problematiky:

Poplatok za rozvoj obce (ďalej len "POR") je nástroj, ktorý umožňuje obciam financovať infraštruktúru potrebnú pre rast a prosperitu. Jeho výška sa však môže stať kontroverznou témou, ktorá vyvoláva otázky o spravodlivosti a dostupnosti bývania.


Na čo sa POR používa?

Financie z POR sa používajú na budovanie a údržbu ciest, chodníkov, kanalizácie, verejného osvetlenia, škôl, škôlok a iných verejných zariadení. Tieto investície sú kľúčové pre udržanie atraktivity obce a jej príťažlivosti pre nových obyvateľov a investorov.


Ako sa stanovuje výška POR?

Výška POR je v kompetencii každej obce a môže sa značne líšiť. Zvyčajne sa určuje ako percento z celkovej ceny stavby alebo ako fixná sadzba za meter štvorcový zastavanej plochy.


Je POR spravodlivý?

Niektorí argumentujú, že POR je nespravodlivý, pretože zaťažuje najmä tých, ktorí sa chystajú stavať nový dom. Iní ho vnímajú ako formu dane, ktorá prispieva k celkovému rozvoju obce a jej kvalite života.


Okrem hľadania spravodlivej výšky POR existujú aj iné možnosti, ako tento nástroj optimalizovať v praxi a to napríklad:


  • Stanovením rôznych sadzieb POR pre rôzne typy stavieb: Obce by mohli zvážiť nižšie sadzby pre rodinné domy a vyššie pre developerské projekty.

  • Poskytovaním výnimiek a zliav: Určite typy staviteľov by mohli byť motivované k ekologickejšiemu stavaniu, energetickej efektívnosti a budovaniu dostupného bývania formou zliav z POR.

  • Transparentným nakladaním s financiami z POR: Prehľadným informovaním o tom, ako sa financie z POR používajú a aké projekty boli z nich financované.

  • Zabezpečením participácie verejnosti: Obce by mali dať obyvateľom možnosť vyjadriť sa k výške POR a k jeho použitiu.


Príklady z praxe:

  • Obec Fintice pri Prešove má pomerne nízky POR, 20 €/m2 pre rodinné domy. To môže lákať ľudí, aby si tu postavili dom, ale zároveň môže obmedziť dostupnosť financií na rozsiahlu infraštruktúru.

  • Obec Dulová Ves pri Prešove má s 15 €/m2 pre rodinné domy ešte nižší POR, čím sa stáva atraktívnou pre developerov aj individuálnych staviteľov. Avšak aj tu sa vynára otázka, či bude táto suma postačovať na pokrytie budúcich investičných potrieb.


Záver:

POR je teda pomerne novým nástrojom, ktorý obce používajú na financovanie rozvoja svojho územia. Jeho zavedenie bolo motivované snahou o zníženie závislosti obcí od štátnych dotácií a o zvýšenie ich vlastných príjmov.

Zároveň je dôležitým nástrojom pre rozvoj obcí, ale jeho výška a spravodlivosť vyvolávajú otázky. Obce musia nájsť rovnováhu medzi stimuláciou rastu a udržaním dostupnosti bývania. Otvorená diskusia a transparentnosť v nakladaní s financiami z POR sú kľúčové pre budovanie dôvery medzi samosprávou a obyvateľmi.

Dôležité je poznamenať, že nie všetky obce sa rozhodli zaviesť poplatok za rozvoj. V roku 2023 ho malo zavedených približne 60 % obcí na Slovensku.


Diskusné otázky:

  • Aká by mala byť podľa vás ideálna výška POR?

  • Aké alternatívy k POR by sa dali využiť na financovanie rozvoja obcí?

  • Ako by sa mali obce starať o to, aby POR bol spravodlivý pre všetkých?

Dúfam, že vám tento blogový príspevok pomohol zorientovať sa v problematike poplatku za rozvoj obce. Budeme radi ak sa vyjadrite k danej problematiky aj k jednotlivým diskusným otázkam.

56 views0 comments

Recent Posts

See All

Kommentarer


bottom of page